17. Mezuniyet Törenimizde Heyecan ve Mutluluk Bir Aradaydı…

Her yıl Haziran ayının sonlarına doğru bir heyecan başlar Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri arasında. 5 yıllık üniversite hayatlarına son noktayı koymaya hazırlanan arkadaşlarımızı bir mezuniyet telaşı sarar.

Biz de her yıl bu heyecanı çiçeği burnunda mezunlarımızla ve aileleriyle paylaşmak için mezuniyet törenleri düzenliyoruz.

2012 yılında 17.sini düzenlediğimiz Geleneksel Mezuniyet Törenimizde yine yüzlerde tebessüm, gönüllerde heyecan hakimdi.

Boğaziçi Konak, sabah saatlerinden itibaren yeni mezunlarımız için hazırlanmaya başladı. Bir yandan bahçe düzenlemesi yapılırken bir yandan da organizasyon ekibimiz son provalarını yapıyordu.

Boğaziçi Konak’ta, 2012 mezunlarını ağırlamanın heyecanı, eski mezunlarımızı aramızda görmenin mutluluğu ve öğrenci arkadaşlarımızı da yine burada mezun etmenin umudunu bir arada yaşadık.

Yusuf Özhan’ın (MIS 10’) sunuculuğunu üstlendiği programımız, Muhammed Selam arkadaşımızın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

“Hoşgeldiniz” konuşmasını, Mütevelli Heyeti başkanımız Haluk Dortluoğlu yaptı. Haluk Bey, BYV mezuniyetinin bir alternatif olmadığına vurgu yaparak, bugün burada bir araya gelmenin öneminden ve asıl mezuniyetin burada olduğundan bahsetti.

Onur konuklarımız Prof. Dr. Vedat Akgiray ve Hüseyin Nuri Çomu da konuşmalarıyla mezuniyet törenimizi taçlandırdılar. Vedat Akgiray, Boğaziçili olmanın bir sorumluluk olduğunu hatırlattı; “Aranıza girecek nifakın sizi bölmesine izin vermeyin” diyerek birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı ve şu tavsiyede bulundu:  “Hedefinize hiçbir zaman mal sahibi olmayı koymayın.”

Aynı zamanda 25. Yıl mezunlarımızdan olan Hüseyin Nuri Çomu da onur konuşmacılarımızdandı. Mezuniyet törenimize katılmak için Adana’dan gelen Hüseyin Bey, davet edilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Mezun olmasının ardından birkaç yıl sonra aile şirketi Sunar Mısır’ın yönetimine geldiğinde BÜMED’den Adana’da çalışmak üzere Boğaziçi Üniversitesi mezunları talep ettiğinde dönemin BÜMED genel sekreterinin Boğaziçi mezunlarının Adana’da çalışmak istemeyecekleri yönünde bir cevap alan İstişare Heyeti üyemiz Hüseyin Bey, şirketlerinde halihazırda 7-8 Boğaziçi mezununun görev aldığını belirtti. BYV camiasına mensup Boğaziçi mezunlarıyla çalışmaktan mutluluk duyacağını da söyleyerek yeni mezun arkadaşlarımıza seslendi.

Vakıf olmak, vefayı da yanında getiriyor. Mezuniyetlerinin 25. yılını tamamlayan mezunlarımızı da unutmadık. Onların üniversite yıllarına ait fotoğraflarından hazırladığımız sunum eşliğinde ve daha nice uzun seneler birlikte olmak duasıyla plaketlerini takdim ettik.

2011 mezuniyetinden bu yana üniversitede, BYV’de neler olmuştu? Öğrenci arkadaşlarımızdan Berrak Kaya (Kimya 14’) “Bir Yıl Nasıl Geçti” sunumuyla bizlerle bir eğitim-öğretim yılının güzel bir özetini paylaştı.

Ve sıra merakla beklenen “EN’ler”ini açıklamaya geldi.

En Misafirperver: Mücahide Koçak – Bir öğrenci evinde kendinizi annenizin evinde gibi hissettirdiği için…

En Yardımsever: Sacide Tuncer – Çocuklara ders verme işiyle fedakarca ilgilendiği için…

En Güleryüzlü: Müberra Yılmaz – Başına gelen kötü şeylere rağmen tebessümü yüzünden hiç eksilmediği için…

En Sosyal: Murat Aydemir – Politik soysal paylaşım sitesi democratus.com’un kurucularından…

En Politik Akademik: Ahmet Tahir Nur – Politika ve tarih bölümlerini birlikte bitirdiği için…

En Teknik akademik: Kerim Türe – Elektrik-elektronik ve Fizik bölümlerini aynı anda bitirdiği, teknoloji meraklısı olduğu için…

En Girişimci: Muhammet Selim Cephe – Mutfaksepeti.com’u kurduğu, bitmeyen enerji ve disipliniyle çalıştığı için…

En İnterdisipliner: Samet Kapısız – Bıraktığı Turizm İşletmeciliği bölümüyle sonradan çap yaptığı için…

EN’lere ödüllerinin takdim edilmesinin ardından, mezun olmanın heyecanını bir de mezun olan arkadaşlarımızın ağzından dinleyelim istedik. 2012’nin taze mezunları Hacer Gürpınar, Esma Elhan, Hasan Topal ve Safa Botsalı konuşmalarını yaptılar.

Yeni mezunlarımıza plaketlerini takdim etmek üzere eski mezunlarımızı davet ettik. Plaket töreninde anne-babalar, büyük emek ve fedakarlıklarla okuttuğu evlatlarını izlerken duygulu anlar yaşandı; mutluluk gözyaşlarıyla tebessümler birbirine karıştı…

Yeni mezunlar arkadaşları ve aileleriyle “Boğaziçi Hatırası” önünde fotoğraflar çektirerek mutluluklarını paylaştılar.

Mezuniyet Törenimizi, Fatih Elmalı’nın konuşması ve duasıyla sonlandırdık.

Daha nice pırıl pırıl gencimizi burada mezun etme niyeti ve duasıyla…

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.