Mezuniyet Coşkusunu Boğaziçi Konak’ta Yaşadık

26 Haziran Cuma günü 20’nci Geleneksel Mezuniyet Töreni için Boğaziçi Konak’taydık. Yeni mezunlarımızı aileleriyle beraber ağırladığımız programa öğrenci arkadaşlarımız da eşlik ederek abi ve ablalarının sevinçlerini paylaştılar.

Misafirlerimiz tören için Boğaziçi Konak’a gelmeye başladıklarında onları ilk olarak ebru tabloları karşıladı. Katılımcıların beğenisine sunulan, vakfımız bünyesindeki ebru atölyemizde 5 yıldır hanım öğrencilerimize ebru dersleri veren Burcu Kılıç’a (MIS’ 17) ait olan tablolardan oluşan mini sergi, bahçemize ayrı bir güzellik kattı.

ebru6

Yavuz Selim Elmas’ın (İktisat’ 15) sunuculuğunu üstlendiği tören, Nafi Baba Camii müezzini Eyüp Tural’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an-ı Kerim’in ardından BYV Mütevelli Heyeti Üyesi Bahattin Aydın bir selamlama konuşması yaptı.

Mezun olan arkadaşlarımızın tarihi bir gün yaşadıklarını söyleyen Bahattin Aydın, artık hayatta okul dönemi kadar netlik olmadığını, mezuniyetle beraber bundan sonrası için kişisel çabanın belirleyici olduğu kritik bir dönemin başladığına dikkat çekti. Hayatta işlerin her zaman düşünüldüğü gibi gitmediğini belirten Aydın, böyle bile olsa herkesin şansının eşit olmasının iyi olan taraf olduğunun altını çizdi. Bahattin Bey başta kişinin kendine özenli olması olmak üzere hayatın her alanında özenli olmanın önemine vurgu yaptığı konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Hayatın hangi alanında olursak olalım özenli olmayı, odaklı olmayı, çalışmayı, gayret etmeyi hiçbir zaman elden bırakmamamız, vazgeçmememiz gerekiyor. Zaten Müslüman olmanın da en temel gereklerinden biri bence budur.” Bahattin Aydın ayrıca kendi okul yaşamı ve sonrasındaki iş hayatından örnekler vererek genç arkadaşlarımıza önemli tavsiyelerde de bulundu.

Aydın’ın ardındansa bu yıl törenin onur konuşmacısı olan Mehmet Koçak Bey (İşletme’ 90) bir konuşma gerçekleştirdi.

Hayatta her şeyin nasip kısmet meselesi olduğuna, nasipten ötesine gidilemediğine dikkat çeken Koçak, gözde bir üniversiteden mezun olup akademik başarı elde etmenin bir şeylerin garantisi olmadığını, hayatın gerçeklerinin başka olduğuna iş hayatına girince fark edilebildiğine kendi tecrübelerinden örnekler vererek değindi. Mehmet Koçak, mezuniyet sonrası kısa vadede yalpalanmalar yaşanabileceğini, başlangıcın sancılı olabileceğini, ama inşallah orta ve uzun vadede tüm arkadaşlarımızın Türkiye’nin güzel yerlerinde, güzel kurumlarında yer alabileceğini ifade etti. Bunun için gerekli cevherin arkadaşlarımızın içlerinde var olduğunu belirten Koçak konuşmasını yeni mezunlarımızın bahtlarının açık olmasını dileyerek bitirdi.

mez4

25 yıl önce yeni mezunlarımızla aynı sıralardan mezun olan mensuplarımız yine bizi kırmayarak törenimize iştirak ettiler. Sahneye davet edilen 1990 yılı mezunlarımız Ali Yaşar Aydoğan, Fatih Elmalı, Erdoğan Sevilgen, Kemal Kahraman, Lokman Gündüz, Lütfü Çalışkan ve Mehmet Koçak, kendilerinin Boğaziçi dönemi fotoğraflarından oluşan ve arkadaşımız Merve Arabul tarafından hazırlanan nostalji sunumunu izlediler. Sunumun ardından mezuniyet törenimize katılarak bizleri onurlandıran büyüklerimize, 25’inci yılları anısına hazırlanan plaketler,  Kurucular Kurulu Üyemiz Sadık Yener Bey tarafından takdim edildi.

mez19

25 yıllık mezunlarımızın ardından törenimiz arkadaşlarımız Hakan Cengiz ve Maşite Demirezen’in hazırladığı “ 1 Yıl Nasıl Geçti” sunumu ile devam etti. Sunumla 2014-2015 öğrenim dönemi boyunca vakfımız bünyesinde öğrenci ve mezunlarımızla birlikte yapılan etkinlikleri hatırlayarak güzel geçen bir yılın şükrünü eda etmiş olduk.

Mezuniyet törenimizde yeni mezun arkadaşlarımızdan İnşaat Mühendisliği bölümünden Salih Demiryürek, İktisat bölümünden Erdem Dereli, İngilizce Öğretmenliği bölümünden Elif Bayır ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden Hüsna Terzibali birer konuşma gerçekleştirdiler. Arkadaşlarımız acısıyla tatlısıyla Boğaziçi’nde geçirdikleri yıllara BYV’nin yaptığı katkıları anlatarak hepimize duygusal anlar yaşattılar.

mez25  mez26 mez29 mez30

Mezun konuşmalarının ardından törenimizin en renkli bölümlerinden biri olan EN’lerin ilan edilmesine geçildi. Bu sene de yeni mezunlarımız arasından farklı özellikleriyle öne çıkarak EN olan arkadaşlarımızın takdimi yapılarak hediyeleri verildi. Arkadaşlarımıza Savaş Barkçin’in proje yönetmeni ve yazarı olduğu Rumeli-Bir Müzik Seferi isimli kitap-cd eseri Vakıf Müdürümüz İbrahim Ethem Gören tarafından verildi.

mez33

2015’in EN’leri şöyleydi;

EN PLANLI/PROGRAMLI- Merve Arabul-Toplantılara vaktinde katılmak için toplantı saatinden çok önce gelerek işini garantiye aldığı için,

EN ORGANİZATÖR – Şeymanur Dönmez-Okul içinde ve çevresindeki etkinliklerde görev aldığı hem de etkinliklere aktif olarak katıldığı için,

EN SICAKKANLI- Hilal Gül- Erasmus dönüşü soluğu Boğaziçi Konak’ta alan, aramıza geç katılmasına rağmen kendisine kolayca alıştığımız için,

EN GÜLERYÜZLÜ- Fatma Aktaş-Yüzünden hiç eksilmeyen tebessümüyle çevresine neşe kaynağı olduğu için,

EN ENTELEKTÜEL – Elif Bayır-Edebiyat okumaları, yayıncılık sohbetleri gibi programlarda koşuşturan, kitapları ve yazılarıyla tanıdığımız için,

EN AKADEMİK- Oğuzhan Ferman -Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ile beraber ayni zamanda Ekonomi bölümünü 3.60 ortalamayla 3,5 senede üstün başarıyla tamamladığı için,

EN TEKNOLOJİK- Talha Korkmaz- Üniversitede yaptığı robotik çalışmalar ve quadrocopter çalışmalarıyla mühendislik öğrencilerine başarılı bir örnek olduğu için,

EN VAKIF İNSANI- Erdem Dereli- Vakfımızın birçok faaliyetinde etkin görevler üstlendiği için ve yıllardır vakıf çalışmalarına emek verdiği için,

EN BAŞKAN- Salih Demiryürek-BUPARK kulüp başkanlığı yaptığı için,

EN ARAŞTIRMACI- Celil Ünlü-Hem okul içinde hem okul dışında birçok ilaç çalışmalarına katıldığı için,

EN YARDIMSEVER- Salih Ünüvar-Sayısız vakıf faaliyetlerinde sadece bir telefon uzaklığında olduğu için,

EN HIZLI- Ahmet Şekeroğlu- 3’üncü sınıfta evlenip çalışmaya başladığı için.

20’nci Geleneksel Mezuniyet Törenimiz’in son bölümünde ise mezun olan arkadaşlarımız fakültelerine göre tek tek anons edilerek plaket takdimi için sahneye davet edildi. Arkadaşlarımız için isimlerine özel hazırlanan plaket ve kalemler kendilerine mütevelli heyeti üyelerimiz ve 25 yıllık mezunlarımız tarafından takdim edildi. Törenimizin en güzel anı olan bu bölümü çocuklarının sevinçlerine ortak olan anne babalar duygulanarak izlediler.

mez40

İki yıldır Ramazan ayı içinde düzenlenen mezuniyet törenimiz, mezuniyet sevinciyle iftar sevincini bir arada yaşamamıza vesile olmaktadır. Akşam ezanı okunurken biten bu yılki törenimizin ardından da yine hep birlikte konak bahçesinin ikram yapılan bölümüne geçilerek iftar edildi.

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.