Bahar Döneminin İlk Kariyer Sohbeti’nde “Bilişimde Kariyer Yapmak” Konusunu Konuştuk

8 Mart Cuma günü Boğaziçi Konak’ta yapılan Profesyonel Kariyer Sohbetleri’nin “Bilişimde Kariyer Yapmak” başlıklı oturumunda, konunun uzmanlarından dikkat çekici bilgiler aldık. Öğrenci ve mezunlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşen ve moderatörlüğünü THY Kurumsal Bilgi Teknolojileri Başkanı Adnan Metin’in yaptığı programda, Fintek Genel Müdürü Yunus Uygur Kocaoğlu, SAP Türkiye COO’su Uğur Candan ve Gartner Ülker Direktörü Halil Aksu’yu dinledik.

Bilisim_kariyer 1

Tüm konuklarımız, eğitimlerinin ardından başladıkları iş yaşamlarında edindikleri tecrübeleri ve değerli tavsiyelerini bizlerle paylaştılar.

İlk sözü alan konuğumuz, Gartner Ülker Direktörü Halil Aksu, kendine has renkli ve esprili üslubuyla geleceğin teknolojileri ve yeni meslekler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Almanya Münih Teknik Üniversitesi Enformatik Bölümü mezunu olan ve uzun yıllar Almanya’da iş yaşamını sürdüren Aksu, daima kendine “Acaba kendimi tekrarlıyor muyum?” diye sorarak eksik yanlarını tamamlamaya çalıştığından bahsetti. Ayrıca Aksu, konuşmasında “Aşkla işini yapmak çok önemlidir.” diyerek severek yapılan her işte başarının yakalanacağını vurguladı.

Bilisim_kariyer5

Fintek Genel Müdürü Yunus Uygur Kocaoğlu da, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra başladığı iş yaşamında her ne kadar kariyer hedefleri olsa da ulaştığı konumların hep sürpriz konumlar olduğunu söyledi. Kimi zaman altı ay süreyle hiç para almadan çalıştığı projeler olduğunu ifade eden Kocaoğlu, kişiyi yükselten şeyin ne kadar iyi eğitimler, sertifikalar alması değil, ortaya koyduğu, ürettiği çözümler olduğuna dikkat çekti. “İş yaşamında sizi yükseltecek olan, ortaya koyduğunuz çözümlerdir. Ama hedefiniz hep yükselmek olmamalıdır. Çünkü herkes yönetici olamaz.” diyen Yunus Uygur Kocaoğlu, biz planlar yapsak da gerçek hayatta karşılaştıklarımızın bunları gerçekleştirmemize izin vermeyebileceğini, bu noktada önümüze çıkan fırsatları iyi değerlendirerek bir yerden işe başlamamız gerektiğini vurguladı.

SAP Türkiye COO’su Uğur Candan ise yeni işe giren genç kuşağın cesaretli bir şekilde kendini ifade etmesinin eski kuşaklar tarafında pek sevilmediğini, ancak gençlerin korkmadan bu özelliklerini kullanmaları gerektiğini söyledi. Bilgi birikimine sahip olmanın gerekli olduğunun da altını çizen Candan, yapılacak işlerde plan, öngörü ve hedef belirlemenin önemine dikkat çekti.

Bilisim_kariyer3

THY Kurumsal Bilgi Teknolojileri Başkanı Adnan Metin de, bireyin kendi karakterini iyi analiz ederek yol belirlemesi gerektiğini söyleyerek başladığı konuşmasında, belirlenen yolda ilerlemek için de derinlik sahibi olunmasının bir zorunluluk olduğunun altını çizdi. Metin ayrıca, bilişimde ilerlemek isteyenlere 3-4 yıl yazılım alanında kendilerini geliştirmelerini tavsiye etti. Kendisinin yurt dışındaki iş tecrübelerine de değinen Adnan Metin, yurt dışında çalışmanın insanın hayat algısına çok şey kattığını belirtti. İlk iş yeri tecrübesinin insanın kariyerinin tümünü etkilediğini ifade eden Metin, küçük yerlerde başlayarak edinilen deneyimlerin faydasının gözardı edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Hepsi kendi alanlarında uzman olan misafirlerimiz, programın sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtlamayı da ihmal etmediler.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.