Bahattin Aydın Mesleki Gelişim Sohbeti’ne Konuk Oldu

Moderatörlüğünü TTNET İşe Alım ve Yetenek Yönetimi Müdürü Kenan Şahan’ın üstlendiği 16 Nisan Perşembe günü düzenlenen Mesleki Gelişim Sohbeti’nde Türk Telekom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Aydın’ı Boğaziçi Konak’ta misafir ettik.

ba1

Bahattin Bey ilk olarak şirketlerin temel fonksiyonlarından hareketle insan kaynakları departmanlarının şirketlerde nasıl konumlandığından bahsetti. Üretim, Satış/Pazarlama ve Finans şirketlerin ana ögelerini oluştururken, İnsan Kaynakları, Satın Alma, IT gibi diğer alanlar ‘’Destek Fonksiyonları’’ görevi gördüğü bilgisini Bahattin Bey’den edinmiş olduk.

Bahattin Bey, İnsan Kaynaklarının diğer birimlerle ve birim yöneticileriyle olan ilişkilerinde bütünleşmiş bir şekilde ama aynı zamanda da farklılaşarak çalışması gerektiğini belirtti. Birbirine zıt gibi duran bu iki unsurun insan kaynakları açısından son derece önem arz ettiğini belirtti. Bahattin Bey ayrıca nnsan kaynaklarında çalışan bir kişinin şirketi anlaması,  şirketin içinde bulunduğu işler hakkında bilgi ve beceri sahibi olması gerektiğinin de önemini vurguladı.

Yetkinliği oluşturan unsurların bilgi, beceri ve tutum olduğu, bilgi ve becerinin eğitimlerle geliştirilebilirken tutumun kolay kolay değiştirilemediği, işe alımda iş ve şirket kültürüne uygun olan kişileri almanın önemli olduğu yine Bahattin Bey tarafından belirtilen konular arasındaydı.

Bahattin Bey son olarak kişilik envanterlerinin temel mantığından ve insan kaynakları açısından önemine değindi. Günümüzde şirketlerin çalışanlarının güçlü yönlerini daha da güçlendirmeyi ve bu sayede elde edilmesi güç olan niteliklere sahip çalışanlar yetiştirmeyi amaçladıkları Bahattin Bey’den edindiğimiz bilgiler arasındaydı.

Haber: Kadir Narlu-PDR’ 15

Platformunuzu seçin ve paylaşın.