Bilişim Sektörünü Uzmanlarıyla Konuştuk

5 Mart Çarşamba günü Boğaziçi Konak’ta Empatik İK Genel Müdürü Burhan Koca moderatörlüğünde düzenlediğimiz Bilişim konulu Profesyonel Kariyer Sohbeti’nde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi CEO’su Aydın Satıcı, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdür Yardımcısı Ali Engin Eroğlu ve  Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Melikşah Utku konuşmacı olarak yer aldılar.

bk1

İki oturum olarak gerçekleşen sohbette ilk olarak söz alan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi CEO’su Aydın Satıcı, günümüzde bilişime yön veren şirketlerin sıklıkla kullandıkları üç yöntemden bahsetti: veri toplama-analizi, mobil uygulamalar ve sosyal medya. CIO (Bilgi Sistemleri Başkanı)sayısının eskisine göre çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Aydın Satıcı, Amerika’da bir bankanın kredi kartı kullanan hanım müşterileri için açtığı interaktif facebook sayfası sayesinde, bir sonraki sene müşterilerin çoğunun üyeliklerini yenilediği örneğini verdi. Ülkemizde Skype gibi bir projenin yapılabileceğini ama internet hızımız yeterli seviyede olmadığından bunun dünyaya açılamayacağını söyledi.

Aydın Satıcı’nın ardından sözü alan Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdür Yardımcısı Ali Engin Eroğlu ise, ilk bilgisayarından şu anda 400 kat daha hızlı bir cep telefonu kullandığından yola çıkarak teknolojinin önümüzdeki süreçte, çok daha büyük bir ivmeyle yeni alanlara yayılacağını belirtti. Yakın bir zamanda yapay zekâya sahip robotları ve kişisel üretime olanak sağlayan 3d printerları birçok yerde göreceğimizi ve bütün bu gelişmelere dayanarak bilişimde kariyer imkânlarının geçmişe oranla çok daha fazla olduğunu vurguladı.

bk3

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Melikşah Utku da bilişimin en iyi uygulandığı alanın finans olduğunu söyleyerek en iyi bankacıların IT departmanlarından çıktığını belirtti. Yazılımcıların önünün açıldığı bir dönemden geçtiğimizi söyleyerek, bugün Microsoft’un sosyologların çalıştırdığını, bilişimin birçok alandan beslendiğini ve sanayi devrimi gibi bir IT devrimini yaşadığımızı belirtti.

Soru-cevap şeklinde hoş bir sohbette geçen ikinci oturumda Ali Engin Eroğlu, yönetici olmadan önce yöneticilik üzerine bolca okuma yapmamız ve kafamızda yeni bir meslek olan yöneticiliği önceden düşünüp, yöneticiliğe kendimizi hazırlamamız tavsiyesinde bulundu. Kariyer olarak bir öğrencinin üç temel yolu olduğunu ve bunları bir alanda uzmanlaşmak ve guruluk yapmak, akademik dünyada devam edip daha detaylı bir bilgiye sahip olmak ve yönetici olup çevremizdeki işleri de bilerek doğru iletişim yollarıyla işlere yön vermek olarak sıralayan Melikşah Utku da, kendisinin guruluğu tavsiye ettiğini belirtti. Son olarak konuşmacılar, ilgilenenleri IT departmanlarında staj yapmaya davet ederek sözlerini sonlandırdılar.

bk5

Haber: Engin Furkan İnalkaç-İnşaat Mühendisliği’14

Platformunuzu seçin ve paylaşın.