Kamu Alanında Tecrübeli İsimleri Dinledik

Profesyonel Kariyer Sohbetleri kapsamında “Kamuda Kariyer” başlıklı sohbetimizi 8 Mayıs Perşembe akşamı gerçekleştirdik. Sohbetimizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Müdürü Mehmet Doğan ve THY A. O. Muhasebe ve Mali Kontrol Başkanı Hüseyin Bağrıyanık’ı (İşletme’ 96) Boğaziçi Konak’ta ağırladık.

kk5

Moderatörlüğünü öğrenci arkadaşlarımızdan Salih Sezen’in (MIS’ 14) yaptığı program, konuklarımızın kısaca tanıtılmasıyla başladı. İlk olarak söze başlayan İBB Eğitim Müdürü Mehmet Doğan Bey Malatya günlerinden, dedesi ve babasına dair bazı önemli hatıralarından, çocuklukta kayısıyla, koyunla, kuzuyla geçen hayatından bahsetti. Malatya İmam Hatip Lisesi’ni ve ardından Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü’nü tamamlayan Doğan’ın ilk olarak bitirdiği liseye, becayiş yoluyla atandığını öğrendik. Kendisinin yetişmesinde önemli katkıları olan Milli Türk Talebe Birliği’ne dair sözlerine ve anılarına kulak verdik. İBB ile yollarının nasıl kesiştiğini, Araç Gereç Satın Alma ve Eğitim Müdürlüğü’nden bugünkü görevine nasıl geldiğini dinleme fırsatı bulduk. Mehmet Bey’in sözlerinden insanların yetişmesinde okullar kadar cemiyetlerin de ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş olduk.

kk4

Diğer konuğumuz THY A. O Muhasebe ve Mali Kontrol Hüseyin Bey’in de zaman içindeki yürüyüşünü kendisinden dinledik. Hüseyin Bey, Batman Lisesi’nden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni kazanır ve ardından eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlar. Üniversite eğitimini bitirdikten sonra bir bağımsız denetim firmasında işe başlar. Sonra o dönem Boğaziçi mezunlarınca fazla rağbet edilmeyen kamu sektörüne geçer. 1998 yılında Maliye Bakanlığı sınavlarına girer ve müfettiş yardımcısı olarak göreve başlar. Daha sonra bir yabancı çimento firmasında işe başlayan Sayın Bağrıyanık 2003’te halen çalışmakta olduğu THY’ye geçer. Ayrıca, bir dönem müdür vekilliği görevinde bulunan Hüseyin Bey’in, daha önce kendisi de vekâlet görevi yapmış olan Mehmet Bey’e hitaben söylediği “Vekil asil gibi çalışır, vekil maaşı alır.” sözü konuşmaya renk kattı.

kk3

Sohbetin ilerleyen bölümlerinde, Mehmet Doğan Bey bugün İBB’nin eğitim alanında neler yaptığı, İSMEK’in faaliyetleri ve kariyer eğitimleri hakkında bilgi verdi. Kişisel ve kurumsal gelişim alanında eğitim faaliyetlerinden ve bunların belediyeye katkılarından bahsetti. Son olarak öğrenci kardeşlerine dostça ağabey tavsiyelerinde bulundu. Katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasıyla program son buldu.

Haber: Salih Ünüvar (İşletme 3. Sınıf)

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.