Kamuda Kariyer Yapmak Başlıklı Programda Değerli İsimleri Misafir Ettik

Dönemin son Profesyonel Kariyer Sohbeti’ni “Kamuda Kariyer Yapmak” başlığıyla 23 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirdik. Yoğun bir katılımla yapılan programda Merkez Valisi Selim Cebiroğlu, Beşiktaş Kaymakamı Sadettin Yücel ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya konuğumuz oldu ve tecrübelerini bizlerle paylaştı.

kamu1

Sohbetin moderatörü Burak Can Altay’ın (İşletme 4.sınıf) konuklarımızı kısaca tanıtmasının ardından sözü ilk olarak Sadettin Yücel aldı. İlk ve orta öğrenimini doğduğu Çorum’da tamamlayan Yücel, 1983 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirir. Önce değişik ilçelerde kaymakam vekilliği yapan Sadettin Bey, daha sonra Kaymakam olarak Anadolu’da görev yapar. 2008 yılından bu yana da Beşiktaş Kaymakamı’dır. Aynı zamanda akademik çalışmalar da yapan Kaymakam Bey’in yayınlanmış kitapları da bulunmaktadır.

Sadettin Bey, toplumların kendilerini yönetecek bir kuruma hep ihtiyaç duyduklarını, bu sebepten kamunun tarihinin insanlık tarihiyle aynı olduğunu belirtti. Bu kadar eski bir kurumda halka hizmetin Hakk’a hizmet olduğunu düşünenlerin görev alması gerekliliğine dikkat çeken Sadettin Yücel, kendi iç dünyalarında idealizm sahibi olanların kamu görevini tercih etmelerini tavsiye etti. Dış beklentilerin fazla olduğu bulunduğumuz coğrafyada, tahsili, terbiyesi ve birikimi itibariyle dolu insanların kamuda yer almasının hayati öneme haiz olduğunu vurgulayan Yücel, müşfik, halka hizmeti seven tüm Boğaziçi mezunlarının kamuda görev alması tavsiyesinde bulundu.

kamu3

İkinci olarak dinlediğimiz İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya ise 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesinden mezun olup avukatlık stajını da tamamladıktan sonra Kaymakam olmayı seçer. 10 yıl çeşitli yerlerde bu görevi yaptıktan sonra Mülkiye Başmüfettişi olur. Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Kapaklıkaya, İngiltere’de yüksek lisans eğitimi yapmıştır. Hali hazırda da İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora yapmaktadır. Yayınlanmış pek çok çevirisi bulunan İbrahim Bey’in üç tane de telif eseri bulunmaktadır.

Konuşmasında meslek seçerken sadece maddi tatminin değil manevi tatminin de önemli olduğuna dikkat çeken İbrahim Bey, kişinin kendini iyi tanıyarak sevdiği işi yapması gerektiğini ifade etti. “Mezun olduktan sonra sayaç daha hızlı işliyor” diyen Kapaklıkaya eğitim hayatıyla gerçek hayatın örtüşmediğine dikkat çekti. Bu sebepten her öğrencinin okul hayatı boyunca muhakkak kendini geliştirmesi gerektiğini ifade eden İbrahim Bey, öğrenci arkadaşlarımıza “Vaktinizi iyi değerlendirin. Sosyal çevre bu zaman zarfında edinilir.” dedi. Edinilen sosyal çevreyle geliştirilen ilişkilerin mezuniyet sonrası iş bulmakta kolaylık sağlayacağını vurgulayan İbrahim Kapaklıkaya, karşılaşılan herkese değer verilmesi gerektiğini söyledi. Eğitimi alınan meslek yanında mutlaka ilave, karşılığı bulunan bir meslek daha edinmenin de kişinin kendini zenginleştirmesi açısından önemli olduğunun altını çizdi.

kamu5

Merkez Valisi Selim Cebiroğlu ise Ankara doğumludur ve 1983 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Kamu hayatına Kaymakam olarak başlayan Cebiroğlu, Anadolu’nun çeşitli ilçelerinde görev yapmıştır. 2008’den bu yana da Merkez Valisidir.

Eğitim hayatında ve ilk göreve başladığı yıllardan bahseden Selim Bey, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, içinde bulunduğumuz çağda hepimizin bir yarış içinde olduğunu söyledi. Bu yarış içindeki hayatın adeta bir staj olduğunu ifade eden Selim Bey, insanlarla samimi ilişkiler içinde olmanın önemine dikkat çekti. Gerek çalışma arkadaşlarına karşı gerekse halktan insanlara içten davranmanın gerekliliğine vurgu yapan Selim Cebiroğlu, egosunu törpüleyebilmiş insanların kamuda başarılı olabileceğini ifade etti. Standart bir yaşam tarzı sunan kamu görevini, para beklentisi olanların seçmemesi gerektiğine işaret eden Cebiroğlu, disiplini, halka hizmeti ve insanı seven kişilerin bu görevi başarıyla ifa edebileceğini söyledi.

Üç konuğumuzda zaman zaman görev hayatlarından anılarını samimim bir dille bizimle paylaştılar. Boğaziçi Üniversitesi gibi kıymetli bir okulun mensuplarının kamuda yer almasını tavsiye eden tecrübeli konuşmacılarımız, katılımcı arkadaşlarımızdan gelen soruları da cevapladılar.

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.