Mesleki Gelişim Sohbeti’nde Doç. Dr. Ahmet Faruk Aysan’ı Konuk Ettik

30 Mart Pazartesi günü düzenlediğimiz Mesleki gelişim Sohbeti’nde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Faruk Aysan’ı Boğaziçi Konak’ta ağırladık.

afa1

Kaan Balkış’ın (İktisat’ 14) moderatörlüğünde gerçekleşen programda Ahmet Faruk Aysan Hocamız, değerleriyle kariyer planları yapmayı amaçlayan arkadaşlara, samimi bir üslupla çocukluk yıllarından bugüne kadar olan kariyer sürecini anlattı bizlere…. Aysan, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilik yıllarını, Amerika’da yapmış olduğu doktora programını, Dünya Bankası’ndaki çalışmalarını, Boğaziçi Üniversitesi’ne akademisyen olarak dönüşünü ve T.C. Merkez Bankası çalışmalarını anekdotlar vererek paylaştı. Kendi hayatının kısa bir özetini yaparak, tecrübelerini bizlere aktaran Doç. Dr. Ahmet Faruk Aysan, şu anda yapmış olduğu işleri hem bir akademisyen gözüyle hem de bir bürokrat olarak anlatarak dinleyenlerin meraklarını giderdi.

Kariyer planlaması yaparken, kişinin çalışacağı yerin ya da kurumun neresi olduğundan çok, orada ne kadar fark yaratabileceğine bakması gerektiğinin altını çizen Aysan, kuralları sizin koyamadığınız çalışma hayatını devam ettirmektense, kuralları bizim koyabildiğimiz, kendimizi özgür hissedeceğimiz işlere yönelmemiz gerektiğine dikkat çekti. Akademisyenliğin tam da bu noktada insanı özgürleştiren bir meslek kolu olduğuna işaret eden Aysan, genel manada da hangi alanda ve konumda olursa olsun kişinin öğrenmeyi durdurmayarak, her zaman kendisini geliştirici işler yapması gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Dinleyicilerin sorularını da cevaplayan Aysan, katılımcılar içindeki Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, lisans yıllarının ve özellikle Boğaziçi Üniversitesi’ndeki zamanın iyi değerlendirmesi gerektiğini söyleyerek sohbeti sonlandırdı.

Haber: Hasan IŞIKDOĞAN – İktisat’15

Platformunuzu seçin ve paylaşın.