Profesyonel Kariyer Sohbetleri’nde İnsan Kaynakları Uzmanlarını Ağırladık

13 Mart Perşembe günü Boğaziçi Konak’ta, TTNET İşe Alım ve Yetenek Yönetimi Müdürü Kenan Şahan’ın moderatörlüğünde düzenlediğimiz “İnsan Kaynakları” konulu Profesyonel Kariyer Sohbeti’nde, Sinpaş Holding İnsan Kaynakları ve Stratejik Planlama Grup Başkanı Dr. Abdurrahman Baş ve Borsa İstanbul Başkan Yardımcısı Seyfettin Sağlam’ı ağırladık.

crop3

Katılımın oldukça yüksek olduğu, samimi ve keyifli geçen sohbete konuklarımız, kariyer geçmişlerini özetleyerek başladılar. Bu bağlamda akademik hayat ve sektörel hayatın ilişkisine değinen Abdurrahman Bey, “En iyi tez biten tezdir.” diyerek zamanı etkili kullanmanın önemini vurguladı. Seyfettin Sağlam ise iyi üniversitelerde eğitim almanın önemine dikkat çekti. Sağlam ayrıca üniversite eğitimi sırasında yaptığı kuyumcu tezgahtarlığının tecrübelerine katkısından bahsetti.

Daha sonra konuklarımız, kişinin kariyer planını eğitim aldığı alanda mı yoksa kişisel özelliklerinin gerektirdiği alana göre mi yapması gerektiği konuşuna dair görüşlerini bildirdiler. Dr. Abdurrahman Baş, ikisinin birbiriyle ilişki halinde olduğunu, kişinin kendini tanıması, ona göre hedef koyması ve bu hedef doğrultusunda “heybeyi olabildiğince doldurması” üzerinde durdu. Kendini tanıma meselesine vurgu yapan Seyfettin Sağlam ise, etik ve estetik değerlerimizi tanıyıp bu değerler ile kişiliğimiz bağlamında doğru karar vermenin gerekliliğine değindi.

İşe alım mülakatlarında adayların dürüstlüğünün anlaşılması konusuna değinen Seyfettin Bey, ortalama yarım saatlik bir sürede kişinin dürüst olup olmadığını anlamanın zor olduğunu, ancak kişinin özgeçmişi ile anlattıklarının tutarlığının bu konuda ipuçları verdiğini belirtti. Kişi hakkında yapılan sosyal medya araştırmasının da İK uzmanlarını fikir sahibi yaptığını söyleyen Seyfettin Bey, sosyal medya alanındaki paylaşımlara dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Sağlam ayrıca “Siret surete yansıyor.” diyerek görüşmedeki izlenimin önemini vurguladı. Bu bağlamda Abdurrahman Bey, İK uzmanlarının insanı ve insana katkıda bulunmayı seven kişiler olduğunu ve işlerinin büyük bir kısmının dinlemek olduğunu söyledi. İK uzmanlarının yöneticiler ve çalışanlar arasında bir köprü vazifesi gördüğünü ifade eden Dr. Abdurrahman Baş, uzmanların bir yanıyla şirketi bir yanıyla çalışanları temsil ettiğini ve işleyişi sağlıklı hale getirmek için çalıştığını anlattı.

ik2

Soru-cevaplarla devam eden sohbette katılımcılar konuşmacılara merak ettikleri soruları yönlendirdiler. Abdurrahman Bey “gitmek istediğimiz yere yakın bir yerin otobüsüne binmek” örneği ile ana hedefimize bizi ulaştıran küçük hedefleri tespit edip bu doğrultuda ilerleme tavsiyesinde bulundu.  Konuklarımız hiçbir kararın yüzde yüz avantajlı veya dezavantajlı olmadığını, karar verirken bunun analizinin iyi yapılması gerektiğini vurguladılar. Farklı şirketlerde çalışmanın deneyime katkısı hakkındaki soruya konuklarımız, yüzeysel tecrübe edinilen sahalardan çok, kişinin kendisine yeni bir şeyler katabileceği, yeni şeyleri deneyimleyebileceği kurumların seçilmesi gerektiği yönünde tavsiyede bulundular. Borsa İstanbul Başkan Yardımcısı Seyfettin Sağlam ve Sinpaş Holding İnsan Kaynakları ve Stratejik Planlama Grup Başkanı Dr. Abdurrahman Baş son olarak, iş görüşmelerinde yaptıklarımız ve sahip olduğumuz özelliklerden çok, bunları nasıl sunabildiğimizin önemine dikkatlerimizi çekerek sözlerini sonlandırdılar.

Haber: Emine Muslu – Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ‘14

Platformunuzu seçin ve paylaşın.