Psikoloji Kariyer Sohbeti Gerçekleşti

Psikoloji Kariyer Sohbeti, Boğaziçi Konak’ta, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümleri çoğunlukta olmak üzere diğer lisans programlarından öğrencilerin de katıldığı yaklaşık otuz kişiyle gerçekleşti. Programa Ayşe Altunkaya Erdoğmuş ve Sinem Koytak konuk oldular.

Öğrencilere eğitim hayatları ve sonraki profesyonel hayatlarıyla ilgili tavsiyeler veren Ayşe Altunkaya Erdoğmuş ve Sinem Koytak belli noktalar üzerinde tavsiyelerde bulundular:

  • Eğitim hayatı devam ederken staj yaparak çeşitli alanları tanıma imkanına sahip olunması,
  • Üçüncü ve son sınıfta teorideki bilgiyi en iyi şekilde almış olmanın önemi,
  • Önümüze gelen her işi ve eğitimi denemektense, kişinin kendisini tanıyıp gerçekten istediği alana yönelmesinin önemi,
  • Çalışma hayatına devlet hastanelerinde başlamanın dezavantajlı populasyon ile karşılaşma açısından daha pozitif olduğu,
  • Bu zamana kadar psikologların çalışma şartlarının zor olmasına rağmen günümüzdeki yeni yapılanma süreci içinde bu şartların daha uygun hale gelmesi,
  • Lisans mezuniyeti sonrası birkaç yıl çalışıp alanımıza karar verdikten sonra bir yüksek lisans programına devam ederek teorik ve pratik bilgiyi zenginleştirmenin faydaları.

Son olarak Ayşe Altunkaya Erdoğmuş ve Sinem Koytak öğrencilere şu hatırlatmayı yaptılar:

Boğaziçi Üniversitesi mezunu olarak alana girmek büyük bir artıdır ve bu artının farkında olun. Zorluklar karşısında cesaretinizi kaybetmeyin. Klinik psikolojide uzmanlık gerektiren en önemli noktalardan birini de kaçırmayın, o da kendi öznel sürecinizi ne kadar iyi bildiğiniz. İyi bir terapist olmak için bu olmazsa olmazlardan biridir.”
Program öğrenciler ve konuklar arasındaki soru-cevap bölümünün ardından son bulmuştur.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.