Sunar Grup CEO’su Hüseyin Nuri Çomu Tecrübelerini Liderler Kahvesi’nde Öğrencilerle Paylaştı

İş dünyasının profesyonelleriyle öğrencileri bir araya getirdiğimiz Liderler Kahvesi’nde 18 Aralık Cuma günü ülkemize sanayii, ticaret ve tarım sektörlerinde önemli katma değer sağlayan Sunar Grup’un CEO’su Hüseyin Nuri Çomu misafirimiz oldu.

hc1

Kendisi de 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü bitirmiş olan Hüseyin Bey yaklaşık bir buçuk saat süren ve Etiler Saray Muhallebicisi’nde Mehmet Emin Öztürk moderatörlüğünde gerçekleşen keyifli sohbette, geleceğin yönetici adayları olan şimdinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle yöneticilik tecrübelerini paylaştı.

Ortaokul ve lise yıllarından itibaren babasının yanında aile şirketleri Sunar’da çıraklık yapan Hüseyin Nuri Çomu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü birincilikte kazanır. Eğitim ve iş hayatını birlikte yürütme arzusu içinde olan Çomu babasının “Evladım, çıraklığa yine devam edersin, hele İstanbul’da üniversiteyi oku, altın bileziği koluna tak, Adana’ya gel, kaldığın yerden devam edersin” sözleri üzerine eğitimine yoğunlaşır.

Üniversiteden mezun olur olmaz Adana’ya dönen Çomu Sunar tesislerinin her kademesinde büyük bir azimle görev alır. Bordro hazırlamaktan, satın almaya, yükleme düzenleyip fatura kesmeden Adana çarşılarında satış yapmaya kadar iş ve üretim süreçlerinin hepsini öğrenir. Bu noktada konuğumuzun sarf ettiği şu sözler gençlerimiz için önemli bir tavsiye teşkil ediyor: “Sevdiğiniz işin çıraklığını yapın, bundan erinmeyin, ama çırak olarak kalmayın. Herhangi bir işin çırağı olarak kalırsanız aldığınız eğitime yazık olur”

Sunar Grup Genel Müdürülüğünün yanı sıra MÜSİAD yüksek istişare heyeti üyeliği, AKİB, Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu yönetim kurulu üyeliği, GÜNYAĞDER (Güney ve Güneydoğu Anadolu Yağ Sanayicileri Derneği) yönetim kurulu başkanlığı, Türkiye Gıda Sanayi Meclisi üyeliği ve ASO Meclis Başkanlığını da yürütmekte olan Hüseyin Nuri Çomu’nun başarıya dair sözleri de çok dikkat çekiciydi.

“Başarı, mezun olunan okulla, sahip olunan zekâyla değil; çok çalışmakla ve takdir-i ilahi ile gelir.”

hc2

Gerçekten de Hüseyin Bey söylediklerinin tamamını hayata geçirmiş bir birey, günümüzde 1 milyar TL’nin üzerindeki cirosuyla İSO 500 endeksinde her yıl üst sıralara doğru ilerleme hedefinde olan SUNAR Grup’un yöneticisi olarak başarının tevafuken elde edilmediğinin önemli bir göstergesi oldu bizler için…

Hüseyin Bey’in iş sahiplerinin sadece kâr amacı gütmemesi gerektiğine dair sözleriyse programımıza katılan geleceğin yöneticisi ve girişimcisi konumundaki öğrencilerimize gerçek bir ders niteliğindeydi: “Şirketler toplumun içinden çıkar. Toplumdan çıkan şirketlerin sadece kâr amacı olmaz. Şirketler toplumla da ilgilenmelidir. Yaşadığı cemiyete faydası olmayan kurumların günün sonunda kendine de kârı olmaz. Sadaka ve zekât müessesesi dinimizin emri… Sadaka vazife; zekât ise emirdir.”

Kendisinden SUNAR markasının Çukurova’dan Türkiye’ye, oradan da tüm dünyaya yayılışının serüvenini dinlediğimiz Hüseyin Nuri Çomu Bey, bir hayat dersi mesabesindeki sohbetinin sonunda “Büyük sözü dinleyiniz, babanızın duasını almadan iş yapmayınız” tavsiyesiyle ebeveyn duası almanın maneviyatımızdaki önemine de vurgu yapmayı ihmal etmedi.

Adana’dan gelip bizi kırmayıp Liderler Kahvesi’ne konuk olan Hüseyin Bey’e gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.