Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray Liderler Kahvesi’nin Konuğu Oldu.

29 Mart Cuma günü gerçekleşen Liderler Kahvesi’nde Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray’ı ağırladık. Empatik İK Genel Müdürü Burhan Koca’nın (Bilgisayar Programcılığı’ 92) moderatörlüğünde Hisarüstü Kahve Diyarı’nda gerçekleşen sohbette Murat Bey’le hasbihal ettik.

liderler kahvesi1

Robert Koleji mezunu olan Akgiray, 1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü, 1981 yılında ise yine aynı bölümde yüksek lisansını tamamlar. Önce inşaat sektöründe çalışan Murat Bey, bu alanda hem projecilik hem de müteahhitlik yapar. Daha sonra dış ticaretle ilgilenir ve o zamana kadar Türkiye’ye getirilmemiş küçük aletleri getirterek satışını yapar. 1990 yılında ise Bimeks’i kurarak Türkiye’nin ilk parakende elektronik mağazasını açar. İlk açılan mağazanın her işiyle ilgilenen Murat Akgiray’ın kurucusu olduğu Bimeks, şu anda 74 mağazasıyla sektörde pazar payı % 10 olan bir şirket haline gelmiştir. Bir süre TGRT Haber Televizyonu’nda Genel Müdür olarak  da çalışan Murat Akgiray farklı sektörlerdeki iş tecrübelerini bizlerle paylaştı.

liderler kahvesi3

“Hayatta uzun vadeli olarak planladığım hiç birşeyi gerçekleşmedi. Yaşadıklarınız planladıklarımızdan farklı oluyor. Bazen daha iyi bazen de daha kötü olabiliyor. Sebeplere yapışmaktan başka bir yolumuz yok.” diyen Akgiray, insanın hedefsiz ilerleyemeyeceğini, ancak bu hedefi de çok uzun vadeli belirlememesi gerektiğini vurguladı.

Şüpheci Amerikan tarzı eğitimin, eleştirerek hep kusurları görmeyi öğrettiğini ifade eden Akgiray, bu yaklaşımın doğru kullanılmadığı takdirde kibri tetikleyebileceğini söyledi. “Hepimiz insanız ve kusurlarımız var. Kusurları görmek sizin kusursuz olduğunuz anlamına gelmiyor. Hep başkalarının kusurlarına odaklanırsanız işiniz bitmiş demektir.” sözleriyle iş hayatına adım atacaklara tavsiyelerde bulunan Murat Akgiray, sürekli kusur arar duruma gelindiği takdirde kişinin bir süre durup düşünerek kendini eleştirmesi gerektiğini belirtti

Staj deneyimlerinin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini de söyleyen Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “Bir parça da olsa iş hayatının içine girmek size çok şey kazandıracaktır. Çay-kahve de taşıtsalar mutlaka alacağınız bir şeyler vardır.”dedi.

İnsanın hayatta önüne çıkan her fırsatı değerlendirmesi gerektiğinin altını çizen Akgiray, ele geçen bu fırsatlara, “nasıl benim daha iyi bir hizmet vermeme vesile olabilir” anlayışıyla  bakılmasının gelişimi ve başarıyı beraberinde getireceğine dikkat çekti.

liderler kahvesi2

“Başarının yolu sevdiğiniz işi yapmaktan geçiyor.”diyen Akgiray, girişimci olarak kendi işini kurmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu. Akgiray, başlanacak olan iş için detaylı düşünüp insanların davranış şekillerinin de ölçülerek yol alınmasınına vurgu yaptı. İlk iş deneyimlerinde başladığı yazılım geliştirmeyi bugüne kadar hiç bırakmadığını söyleyen Akgiray, dünyadaki tüm sektörlerin verimlilik bazlı ve IT tabanlı sistemlere yöneldiğini, bu nedenle yazılım alanında çalışmanın fayda getireceğinin de altını çizdi.

Murat Akgiray sohbetin sonunda,katılımcılardan gelen gerek mezun olduğu inşaat sektörü gerekse şu anda başında bulunduğu elektronik parakende sektörünün durumu ve iş yaşamına dair soruları da yanıtladı

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.