Küresel İletişim A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Erken Liderler Kahvesi’ndeydi

Dönemin son Liderler Kahvesi’nde Vakfımız Kurucular Kurulu Üyesi ve Küresel İletişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Erken’i (Politika’ 85) misafir ettik. Moderatörlüğünü THY HABOM A. Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Doğan Cebeci’nin (PDR’ 05) yaptığı program, 28 Mayıs Çarşamba günü Hisarüstü Kahve Diyarı’nda gerçekleşti.

ee1

Üniversite yıllarını 1980 sonrasındaki çalkantılı dönemde geçiren Erhan Erken, eğitim yıllarında ve sonrasında hep kurucu anlayışta olup, toplumun önüne geçip yönlendirecek kişileri yetiştirecek mekanizmaları oluşturma sorumluluğunu omuzlarında hissederek yaşamış bir insan…  “Müslümanlar olarak topluma nasıl bir iktisadî ve siyasî sistem sunabileceğimizin arayışı içinde olmalıyız.” diyen Erhan Erken, kendisi ve çevresinin yetişmesi amaçlı pek çok sohbet halkası kurmuş. Bu halkalarda hem İslâmî ilimleri hem de çağın ilimleri beraberce ele alınmış. Üniversite eğitiminin ilk yılında evlenip ikinci yılında bir evlat sahibi olduğunu kendisinden öğrendiğimiz Erhan Bey, o yıllarda bir yandan okul, bir yandan da ticaret ve sosyal hayatını devam ettirmiş çok yönlü bir büyüğümüz…

Girişimci yönü ağır basan Erhan Bey, 1983 yılından bu yana Reklamcılık, Basım, Ambalaj ve Yayıncılık sektörlerinde çeşitli firmalarda kurucu, ortak, yönetici ve danışman olarak çalışmalar yapmış. Eğitim alanına özel önem veren konuğumuz,  evlat sahibi olduktan sonra çocukların hem fikren gelişimlerini sağlamak, onlara İslâmî terbiye vermek ve aynı zamanda da sosyalleşmelerini temin etmek amacıyla Bayram Yuva’yı kurmuş. “Eğitim insanının mutlaka bir toplum hayali olmalıdır.” diyen Erhan Bey, 2005 yılından itibaren ise ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik etüt merkezi olan Bayram Bilgi Merkezi’ni kurarak eğitim alanındaki çalışmalarına devam etmekte… Merkezde öğrencilere ders çalışma ve sosyalleşme ortamı sağlanırken, değerler eğitimi de verilmektedir.

ee3

Dijital yayıncılık alanında, üç dilde yayın yapan Dünya Bülteni, Son Devir ve Dünya Bizim adlı haber ve kültür portallarını hazırlayan Küresel İletişim A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan değerli konuğumuz, 2010 yılından beri de Genel Koordinatörlüğü’nü yaptığı Kuzey Haber Ajansı ile çeşitli belgesel filmler, TRT TÜRK  ve TRT ARAPÇA kanallarına TV programları yapıyor.

2005 – 2013 yılları arasında Mütevelli Heyet Üyeliğini sürdürdüğü İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde 2009-2013 arasında Mütevelli Heyet Başkanlığı yapan Erhan Erken, içlerinde Vakfımız’ın da bulunduğu pek çok STK’da kurucu, başkan ve üye olarak görev yapmıştır.

Erhan Erken, kendine has tatlı sohbetinde yaşamını anlatırken, bu dolu yaşamdan süzdüklerini de bize aktarmayı ihmal etmedi. “Hangi alanda çalışma yaparsak yapalım, bunun içinde mutlaka medeniyetimizin kavramlarına yönelik şeyler bulunmalı.”diyen Erken, “Hiç birimiz yaşadığımız dünyadan memnun değiliz. Ama sadece memnun değiliz demekle olmaz, iyi olan için kafa yorup, araştırmalı ve ortaya çıkarmalıyız, her daim kurduğumuz hayalleri gerçeğe dönüştürme çabası içinde olmalıyız.” sözleriyle katılımcılara önemli tavsiyelerde bulundu.

ee4

Hayatı “Hayat kendini inşâ etme projesidir.” şeklinde tanımlayan Erken, insanın en iyi kendini bileceğini ve yine en iyi SWOT analizini de kendinin yapabileceğini belirtti. Girişimci ruhu önemseyen Erken, ülkemizin bu ruha sahip insanlara olan ihtiyacına vurgu yaptı. “Seküler zihniyet hepimizi etkiliyor. Hâlbuki emaneti teslim ettiğimizde yaptığımız her şeyin Kitap’a uyan bir izahı olmalı.” diyen Erhan Erken meslek icra ederken bunu mutlaka kendi dünyamıza, değerlerimize ait bir şeyler katarak yapmanın gerekliliğine işaret etti.

Küresel İletişim A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Erken sohbetin sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.

 

 

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.