Rozet Yapım Atölyesi

Liderler Kahvesi’nde Erkan Akdemir’le Beraberdik

15 Nisan Cuma günü Etiler Cafe Crown’da gerçekleştirilen dördüncü Liderler Kahvesi’nin konuğu, AVEA Genel Müdürü Erkan Akdemir oldu.

Kurucular Kurulu üyemiz Sn. Tuncay Dinç’in moderatörlüğünde gerçekleşen program, 50’yi aşkın Boğaziçili öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hacettepe Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Colorado Üniversitesi’nde telekom alanında master yapan Erkan Bey, kamuda ve özel sektörde çeşitli görevlerde bulundu.

Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalıştığı süre zarfında iş hayatına dair birçok şey öğrendiğini anlatan Erkan Bey, daha sonra özel sektöre geçme karararı almış. Bu süreçte bazı tereddütler yaşadığından bahseden Erkan Bey, özel sektörün kamu kuruluşlarından çok farklı bir yönetim ve işleyişe sahip olduğunu, özellikle Amerikan şirketlerinin çok dinamik ve sonuç odaklı bir anlayışla yönetildiğinin altını çizdi. Bir alanda farklı olmak ve ön plana çıkmak için interdisipliner bir ekiple yola çıkmanın önemini vurgulayarak, iyi analiz yapabilmek ve doğru soru sorabilmek yeteneklerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Erkan Akdemir, oldukça rekabetçi bir sektörün içinde olduklarını söyleyerek, rekabetin yüksek olduğu bu gibi sektörlerde proaktif ve reaktif pazarlamanın dengeli kullanılması gerektiğini anlattı. Her ne kadar rekabetçi olmak gerekse de tamamen reaktif bir pazarlama tekniğinin inovasyonu öldüreceğini, bu sebeple şirketlerin rakip firmalara karşı üreteceği stratejilerin yanında kendi stratejilerinin de olması gerektiğini söyledi.

Liderlik anlayışının kişiden kişiye değişeceğini ve tek bir tanımı olmadığını söyleyen Erkan Bey, kendi liderlik  anlayışını altı maddeyle şöyle açıkladı;

1. Liderin bir hedefi olmalı, şirketi nereye götüreceğini bilmeli ve bu vizyon çerçevesinde hareket etmeli.

2. Lider, beraber çalıştığı ekibi bir değere inandırmalı ki hedefe beraber yürüyebilsinler.

3. Liderin insanî vasıfları kuvvetli olmalı. Lider, güvenilir olmalı.

4. Lider açık olmalı, planlarını paylaşmalı. Liderin gizli gündemi olmamalı.

5. Lider, yaptığı işe inanmalı ve cesur olmalı.

6. Lider, alçakgönüllülük ve vakarlı olma vasıflarını bir arada taşıyabilmeli.

Erkan Bey’in katılımcılardan gelen soru ve görüşleri samimiyetle cevaplamasından sonra programımız sona erdi.

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.