Liderler Kahvesi’nde M. Fatih Karakaya’yı Konuk Ettik

Profesyonel yöneticilerin yöneticilik ve liderlik deneyimlerini Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle paylaşmalarına imkân sağlayan Liderler Kahvesi’nin 27 Aralık 2013 Cuma günü düzenlenen oturumunda, PETKİM Holding A.Ş. Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Karakaya’yı Hisarüstü Kahve Diyarı’nda misafir ettik.

liderler kahvesi1

2000 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müdendisliği Bölümü’nden mezun olan Karakaya, Mühendislik eğitiminin ardından Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme alanında önce MBA, devamında doktora eğitimi almıştır. Doktora derslerini üniversite birincisi olarak tamamlamış bulunan Karakaya, tez çalışmalarına devam etmektedir.

Profesyonel çalışma hayatına danışmanlık şirketlerinde yönetici ve danışman olarak başlayan Karakaya, daha sonra sırasıyla Sanko Holding Airfel A.Ş.’de Kilit Müşteriler ve Bayilerden Sorumlu Türkiye Satış Yöneticiliği, BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yönetici Asistanlığı, ve son olarakta 2008-2012 yılları arasında BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Satın Alma Grup Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

2 Temmuz 2012 tarihinden itibaren SOCAR Türkiye Enerji A.Ş.’de Ticaret Direktörlüğü görevine başlamış olan Karakaya, bu görevinin yanısıra 24 Temmuz 2012 tarihinden itibaren PETKİM Holding A.Ş. Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştır.

Moderatörlüğünü THY HABOM A. Ş. İK Müdürü Doğan Cebeci’nin yaptığı Liderler Kahvesi adlı programımızda eğitim hayatından başlayarak hayatındaki önemli nirengi noktalarını ve karar alma süreçlerini anlatan Karakaya, Türkiye’de sanayi, ticaret gibi pek çok konudaki deneyimlerini ve sektörlere ait tecrübelerini öğrencilerimize aktardı.

liderlerkahvesi3

Mehmet Fatih Karakaya’nın altını çizdiği önemli konular şunlar oldu:

  • Satış ve yönetim danışmanlığı
  • Kısa ve uzun vadeli hedefleri belirlemede rol oynayan kriterler
  • Türk şirketlerindeki yönetim anlayışı

Toplantının daha sonraki bölümünde ise öğrencilerimiz ve Mehmet Bey arasında soru cevap şeklinde samimi bir diyalog gerçekleşti. Gerek akademik hayat, gerek iş ve aile hayatı ile ilgili sorulara samimiyetle cevap veren Mehmet Fatih Karakaya’nın önemli gördüğü noktaları şöyle özetleyebiliriz.

  1. Kişi dar ufuklu hayallerden kaçınmalı; donanım sahibi ve gayretli olmalı
  2. Mümkünse iş hayatıyla denge oluşturacak bir akademik hayat ve çevre tercih edilmeli
  3. Kişisel olarak; edebiyat, sanat, spor gibi belirli uğraşlara sahip olmak
  4. İnsanlığa faydalı olmak için çalışmak ve asıl hedefin bu olduğunu unutmamak
  5. Dua’nın ve tevekkül’ün gücüne inanmak, gerektiğinde koşullara karşı sabır gösterebilmek

Samimi bir sohbet havasında geçen bu faaliyette pek çok deneyimini bizlerle paylaşan Mehmet Fatih Karakaya; yoğun iş hayatına rağmen  ortaya koyduğu emek ve ayırdığı vakit ile; TÜNİDER (Tüm Üniversiteliler Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı başta olmak üzere sivil toplum yapılanmalarında da görev alırken; akademik alanda da hakemli dergilerde, uluslararası işletme kongre kitaplarında, dergi ve gazetelerde yayınlanmış “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma”, “Perakendede Kategori Yönetimi”, “Bütünleşik Pazarlama İletişimi” ve “Liderlik” alanlarında makaleleri ve yazıları, “Satışın DNA’sı” isimli bir kitabı ve bir görsel eğitim setini de yayımlamıştır.

Bilgi ve deneyimlerini samimi bir şekilde bizimle paylaşan Sayın Karakaya’ya teşekkür ederken, hayatında başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz

Haber: Ergun Bakar-Tarih’ 16

Platformunuzu seçin ve paylaşın.