Liderler Kahvesi’nde TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya’yı Misafir Ettik

Profesyonel yöneticilerin yöneticilik ve liderlik deneyimlerini Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle paylaşmalarına imkân sağlayan Liderler Kahvesi’nin 3 Mayıs Cuma günü düzenlenen oturumunda, TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya’yı misafir ettik.

Arkadaşlarımızdan Kaan Balkış’ın (Ekonomi 3. Sınıf) moderatörlüğünde ve Hisarüstü Kahve Diyarı’nda gerçekleşen programda, Abdullah Bey’den eğitim ve iş hayatına dair tavsiyeler aldık.

LKahvesi1

Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden 1998 yılında mezun olan Abdullah Bey, akademisyen olmak isterken Sermeye Piyasası Kurulu’nda (SPK) çalışmaya başlar. Öyle ki akademik sınavlar için çalıştığı iki konuyu içeren sorularla SPK sınavında karşılaşan Abdullah Bey, bunları kolayca cevaplayarak iş yaşamına adım atar. Altı yıl SPK’da görev yapan Abdullah Orkun Kaya, 2006 yılında ABD’de Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) işletme alanında yüksek lisans (MBA) yapar ve ardından Londra’da Merrill Lynch’te çalışmaya başlar. Merrill Lynch’te Borçlanma Araçları ve Stratejik Çözümler bölümlerinde görev alan Kaya, yatırım bankacılığının çok farklı sektörleri tanımak için uygun bir ortam olduğunu görür, ancak Londra’da çok yoğun bir tempoyla çalışmak durumunda kalır.

Nisan 2008’de Türk Telekom Grubu’na katılan Kaya, TTNET Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütür ve 6 Kasım 2012’den bu yana TTNET Genel Müdürü olarak çalışmaktadır.

LKahvesi3

Eğitim hayatı boyunca tam anlamıyla belirli bir hedefi olmadığını söyleyen Abdullah Orkun Kaya, aldığı kararların, attığı adımların içinde bulunduğu şartlara göre olduğunu belirtti. Ama geçmişe dönüp baktığında kararlarının arkasında belirlediği ilkeler olduğunu fark eden Kaya, kişinin kendisiyle uyumlu bir yol seçmesinin önemine dikkat çekti. Bunun için de öncelikle bireyin kendisini çok iyi tanıması gerektiğinin altını çizen Kaya “ Kendinizle uyumlu bir yol seçmelisiniz. Böyle yapmadığınız takdirde doğru adımlar atamazsınız, noktalar birbirini tamamlamaz.” dedi.

Belirli bir zamana yayılan ölçülü hırsın başarıya destek olacağını vurgulayan TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, kişinin ulaştığı nokta için “burası süper, ben burada kalırım” derse bir ilerleme kaydetmesinin mümkün olamayacağına işaret etti. “Arayış içinde olmalısınız ki karşınıza çıkan fırsatları görebilesiniz” diyen Kaya, yenliklere açık olmanın gereğine de değindi. Kendi kariyeri için de bir üç yıl sonrasında çok farklı alanda yer alabileceğini belirten Abdullah Orkun Kaya, katılımcı arkadaşlarımıza gerek eğitim, gerekse kariyerlerini planlarken yapabilecekleri hususunda kendi yaşamından örnekler verip, yaşadığı hatıraları anlatarak önemli tavsiyelerde bulundu.

İnteraktif şekilde gerçekleşen programda konuğumuz, arkadaşlarımızdan gelen telekomünikasyon sektörü ve iş yaşamına dair soruları da cevapladı.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.