Liderler Kahvesi’nde Turkcell YK Başkanı Ahmet Akça’yı Dinledik

Liderler Kahvesi’nin 28 Mart Cuma günü düzenlenen oturumunda, Turkcell İletişim Hizmetleri A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça’yı Hisarüstü Kahve Diyarı’nda misafir ettik.

aa5

Medyasoft A. Ş. Genel Müdürü İhsan Taşer’in  (Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ 86) modareatörlüğünde gerçekleşen sohbetin başında eğitim hayatına değinen Ahmet Akça, daha sonra mezuniyet sonrasındaki iş hayatına dair birikimlerini paylaştı bizlerle…

Ahmet Akça, 1980- 1988 yılları arasında cam ve gıda sektörlerinde Dış Ticaret Müdürü olarak görev yapmıştır. 1988-1992 yılları arasında ise International Trading House Company’de Genel Müdür olarak çalışmıştır. Daha sonra kendi işini yani Akça Lojistik Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’yi kuran Ahmet Akça, halen bu kurumun Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Aynı zamanda Ocak 2010’da Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti kuruluşunda yer almış ve Kasım 2011’den bu yana Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Akça, 11 Mart 2013 tarihli SPK kararı ile de Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atanmıştır.

Konuşmasının genelinde çok çalışmanın ve dürüstlüğün önemine vurgu yapan Akça, külli iradenin içinde yer alan cüzi iradeyi iyi kullanıp, önümüze çıkan sebepler olan fırsatları iyi değerlendirmemiz gerektiğine işaret etti. Fiili duayı kavli dua ile birleştirmeyi kendine düstur edinmiş olan çok yönlü konuğumuz, her işimizde aile büyüklerinin duasını almak gerektiğine de dikkatlerimizi çekti.

aa2

Bizlere “Semere-i hayat hayırla yâd edilmektir” sözünü hatırlatan Ahmet Akça, sözün gereğince yaşamanın önemine değindi.  Günümüz koşullarındaki dikenli, zorlu iş hayatında değerlerimizi muhafaza ederek ayakta kalabilmeyi başarmamız gerektiğini ifade eden Akça, insanın hayatta kendisine verilen görevleri hakkıyla en iyi şekilde yapmanın çabası içinde olmasının önemli olduğunu, zira bu şekilde kendi geleceğini inşa ettiğini belirtti. Akça ayrıca insanın esas başarıyı, herkesin yaptığı işi yapmakla değil, kendine ait bir şey üreterek yakalayabileceğini vurguladı.

“Okuduklarımdan değil yaşadıklarımdan süzüleni anlattım çocuklarıma.” diyen Ahmet Akça, yaşamdaki tecrübelerin insana kazandırdıklarına da değindi. Katılımcılardan gelen sorularla sohbet havasında geçen programda Akça, yoğun iş hayatıyla aile hayatını dengelemenin inceliklerine dair bir soruyu  “Elimizdeki nimetlerin, beraber yaşadığımız insanların bize verilmiş emanetler olduğunu bilir Allah’ın takdirine rıza gösterirsek bu dengeyi yakalarız” sözleriyle cevapladı.

Bir hanım öğrencinin hem annelik hem iş hayatını yürütmekle ilgili sorusunu ise “Annelik fıtrat görevidir. İş ise ondan sonra edinilen görevdir. Bu bir bireysel tercihtir. İster annelik, ister iş tercih edilsin bu kişinin bileceği iştir. Bir hanım eğer ikisini birden yürütebilirse elbette ki bu aliyyül ala olur” şeklinde yanıtladı.

İdarecilerin personel seçerken dikkat etmeleri gerekenlere de değinen Akça, sadece maddi olarak eğitim, dil yetkinliği değil, bunların yanında hayatın hakikatini bilen, manevi değerlerle maddi yetkinliklerini birleştirebilen insanların seçilmesi gerektiğini ifade etti.

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça hep beraber kahvelerimizi yudumlayıp, pastalarımızı yerken dinlediğimiz önemli tavsiyelerle dolu konuşmasıyla güzel bir 1,5 saat geçirmemize vesile oldu.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.