Liderler Kahvesi’nde VİKO Genel Müdürü Nusret Apaydın’ı Dinledik

22 Şubat Cuma günü, Hisarüstü Kahve Diyarı’nda gerçekleşen Liderler Kahvesi’nin konuğu VİKO Elektrik ve Elektronik A.Ş Genel Müdürü Nusret Apaydın’dı. Moderatörlüğünü Mütevelli Heyeti üyemiz Doğan Cebeci’nin yaptığı, “Liderlik enerjin var mı?” başlıklı programa öğrenci arkadaşlarımız yoğun ilgi gösterdiler.

liderler_kahvesi_nusret_apaydin

Nusret Apaydın 1983 yılından bu yana, üretim, parekende ve sağlık gibi pek çok farklı sektörde sürdürdüğü iş yaşamında edindiği tecrübeleri bizlerle paylaşarak, genç arkadaşlarımıza önemli tavsiyelerde bulundu.

Nusret Bey, ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Ortadoğu Rulman Sanayii’de Üretim Planlama Uzmanı olarak iş hayatına atılır.Başına geçtiği üretim biriminde o zamana hiç kimse tarafından yapılmamış olan zaman-hareket etütleri yaparak üretimin iki katına çıkmasını sağlar. Dört yıl boyunca üretim alanında hizmet veren Nusret Apaydın, 1987 yılında Tusaş Motor Sanayii’de F16 projesinde Malzeme Direktörü olarak görev yapar.  General Elektrik tarafından yürütülen proje kapsamında yurt dışında eğitimler alır. 1991-1996 yılları arasında Hüni Deri Makineleri A.Ş.’de görev yapan Apaydın, 1996 yılında bambaşka bir sektöre, sağlık sektörüne adım atar. İstanbul Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş.’de Kurucu Genel Müdür olan Nusret Apaydın, 2000 yılında açılan İstanbul Memorial Hastanesi’nde Türkiye’nin ilk, dünyanın 21’inci JCI Accreditation belgesinin alınmasına şahitlik eder.  Sağlık sektöründe çalışmasının kendisine çok geniş bir çevre kazandırdığını söyleyen Apaydın, 2002 yılında Ülker Grubu’na geçiş yapar. 2002 ve 2005 yılları arasında Bizim Toplu Tüketim A.Ş’de, 2005-2009 yılları arasında ise Ülker Golf şirketlerinde Genel Müdür olarak çalışan Nusret Apaydın, Bizim Toplu Tüketim’deki görevi esnasında cironun 69 milyon USD’dan 660 milyon USD’a yükselmesi sürecini yönetir. Ülker Golf serüveninde ise % 16 düzeyindeki pazar payının % 25’e çıkarılması ve cironun 3 yılda 3 kat artırılmasına katkı sağlar. 2010 yılından beri VİKO Elektrik ve Elektronik A.Ş.’de Genel Müdür olan Nusret Bey, sektörde parlak bir yeri olan VİKO için çalışmalarını yürütmektedir. 29 yıllık başarılı kariyerini bizlerle paylaşan Nusret Bey, sohbetin devamında “İş hayatında başarı nasıl yakalanır, nasıl iyi bir lider olunur?” sorularının cevaplarını aktardı.

Liderler_kahvesi2

“İş hayatında başarılı olmanın kuralı “işin mahiyetini keşfetmek”tir” diyen Nusret Bey,eğer bu yapılamazsa yerinde saymanın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Analitik bakışla yaklaşılan işi kavrayıp, çalıştığı sektörün ve rakiplerinin durumunu iyi takip eden, farklılığını ortaya koyacak projeler üreten, beklentilerin üzerinde çalışarak sürdürülebilir bir iş düzeni sağlayanların başarıyı yakalayacaklarına işaret etti. Bir işte derinleşmek için asgari iki yıllık bir süre geçmesi gerektiğine dikkat çeken Nusret Apaydın, kişinin üzerine aldığı görevin gereklerini yerine getirirken mutlaka zorluklarla karşılaşacağını, bunlar karşısında yılmadan çaba sarfedip, dürüstçe çalışanların kısa sürede yükseleceğini söyledi. Sık sık iş değiştirmiş olanların, işe alımlar sırasında şüpheyle karşılandığını belirten Apaydın, personel seçiminde istikrar ve vefanın arandığının altını çizdi.Katılımcılardan gelen soruları da cevaplayan Apaydın, iyi bir liderin sahip olması gereken özellikleri anlatarak sohbete devam etti.

Liderler_kahvesi1

İyi bir lider işinin detaylarına hakim olan, fakat detayda boğulmayıp geneli de görebilen, bu ikisi arasında gidip gelmeyi başaran kişidir. İyi lider, sorumluluk üstlenebilen, kararlı, bilgili, dürüst, sürekli öğrenmeye ve yeniliğe açık, başkalarının fikirlerine önem veren insandır. Analiz ve sentez yapabilme, yüksek koordinasyon ve kriz yönetme yeteneğine sahip, dürüst ve adil olan iyi lider, aynı zamanda empati duygusu gelişmiş, dinlemeyi ve takdir etmeyi bilen kişidir. Tüm bu sayılanların gerçekleşmesi için iç motivasyonun çok gerekli olduğuna da değinen Nusret Apaydın, sahip olduğumuz manevi değerlerin farkına varıp, bunları içselleştirip hayata geçirmenin önemine vurgu yaptı.

Yoğun iş temposu içinde bize iki buçuk saatini ayıran ve kendisinden dinlediğimiz başarılı iş yaşamında uygulamasını çok net şekilde gördüğümüz gibi Nusret Bey, yapılan her işte farklılık ortaya koymanın, beklentilerin üzerine çıkacak ve herkes tarafından beğenilecek projeler üretmenin önemini sık sık vurguladı. Bunu yaparken de başkalarını rencide etmeden, vefalı, içten davranılmasını tavsiye ederek sözlerini noktaladı.

Biz de değerli vaktini ayırıp programımıza katılan, katılmakla kalmayıp hepimize her birinin kapağında karaçam tohumu bulunan kalem ve not defteri hediye eden Nusret Apaydın’a çok teşekkür ediyoruz.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.