Tayfun Öktem: “Lider, yükseldikçe tevazuu artan, erdemli bir insandır.”

28 Aralık Cuma günü Etiler Kahve Diyarı’nda gerçekleşen Liderler Kahvesi’nin konuğu, Ekol Lojistik Genel Müdürü Tayfun Öktem’di. Moderatörlüğünü Mütevelli Heyeti Üyemiz Bahattin Aydın Bey’in yaptığı ve öğrenci arkadaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği sohbet, oldukça interaktif ve canlıydı.

Tayfun Öktem Bey ”Uluslararası Sularda Liderlik” başlıklı konuşmasına başlarken “Ben burada bir şirketin genel müdürü olarak değil, sizlerin Boğaziçili bir ağabeyi olarak bulunuyorum. Lütfen beni böyle düşünerek dinleyin. Kendi serüvenimi anlatarak sizin serüveninize ufak bir katkıda bulunabilirsem, Tayfun Bey’i dinledim hayatımda şunlar değişti dedirtebilirsem çok mutlu olurum” dedi. Tayfun Bey sohbet boyunca verdiği ağabey nasihatleriyle bu samimiyetini hepimize hissettirdi.

1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi bölümünden mezun olan Tayfun Öktem, ABD’ye gider ve burada resepsiyonist olarak çalışırken Minesota Üniversitesi’nde Uluslararası Satış ve Pazarlama alanında master yapar. İyi bir yönetici olmak için öncelikle kişinin kendini tanıması gerektiğini söyleyen Öktem, bunun hem gidilecek yol hem de imaj için önemli olduğunu kaydetti. Doğru hedef belirlemenin önemine dikkat çeken Tayfun Öktem, bir hedef belirlendiği takdirde ona ulaşmak için yollar bulmanın daha kolay olduğunu vurguladı.  Yurt dışında master yapmayı herkese önerdiğini söyleyen Öktem, bu sayede farklı yaklaşımlar edinmenin hayata muhakkak katkı sağlayacağını belirtti. Eğitimini tamamladıktan sonra isim yapmış uluslararası şirketlerde görev alan Öktem, bu alanda kariyer yapmak isteyen arkadaşlarımıza yönelik yol gösterici tavsiyelerde bulundu.

Katılımcıların sorularıyla interaktif bir şekilde devam eden sohbette, uluslararası firmalarda çalışılıyorsa muhakkak bulunulan ülkenin kültürüne hâkim olunması gerektiğini söyleyen Tayfun Bey, karşılaşılan kültürler birbirinden farklı olsa da temelde ortak paydanın “iyi insan olmak” olduğunu vurguladı. Konuşmasında sık sık bu kavramın altını çizen Tayfun Öktem, “Başarılı kariyerinizde sizi motive eden nedir?” sorusuna da “iyi bir insan olmak” şeklinde cevap verdi.

Başarılı bir yöneticinin oturduğu koltuğun hakkını vermesi gerektiğine işaret eden Öktem, “Bir göreve atandıktan sonra orayı doldurmanız liderliktir. Bilginizle o sandalyeyi doldurabilmeli, matematiksel bakabilmelisiniz.” dedi. Kendi hayatında hiçbir zaman aşırı hırslı olmadığını da söyleyen Tayfun Bey, “Aşırı hırs tehlikenin başlangıcıdır. Hırs ve adrenalin ancak pozitif olduğu zaman iyidir” dedi.

Konuşması boyunca genç arkadaşlarımıza yol gösterecek pek çok tavsiyede bulunan Tayfun Öktem Bey “Lider, yükseldikçe tevazuu artan, erdemli bir insandır” diyerek hayatımızın her anında sahip olmamız gereken tevazuya da dikkatimizi çekmiş oldu.

Yoğun işleri arasında vakit ayırıp sohbetimizi onurlandıran, ayrıca bizlere kahve ve pasta ikramında bulunan Tayfun Bey’e çok teşekkür ediyoruz.

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.