Bosna Yiğitlik Meydanı Ekibi Srebrenitsa Soykırımı Yıldönümünde 8372 Karanfil Dağıttı

Hamilik Okulumuz’un aktif yiğitlik meydanlarından biri olan Bosna Yiğitlik Meydanı çalışmalarını sürdürüyor.

Bosna Yiğitlik Meydanı mensubu öğrencilerimiz, 11 Temmuz 1995’te yaşanan ve 2’nci dünya savasının ardından Avrupa’da yaşanan en büyük insanlık dramı olarak tanımlanan Srebrenitsa Soykırımı’nı anmak ve toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla soykırımın yıldönümünde Taksim’de şehit düşen 8 bin 372 Boşnak sayısınca karanfil dağıttılar.

k3

Soykırımda şehit olan 8 bin 372 Boşnak’ın anısına Taksim’deki Galatasaray Lisesi önünden Tünel’e kadar olan bölümde vatandaşlarımıza karanfil dağıtan ve bilgilendirme yapan arkadaşlarımız, bundan 23 yıl önce Hakk’a yürüyen kardeşlerimize vefa borçlarını ödeme maksadıyla hareket ettiler.

Öğrenciler adına konuşan Bosna Yiğitlik Meydanı Başkanı Muhammed Kerem Koçer şunları kaydetti:

“Hayatını kaybedenleri anmak, hatırlatmak ve farkındalığı arttırmak üzere şehit sayısınca İstiklal Caddesi’nde karanfil dağıtıyoruz. Biz tarihin yeniden tekerrür etmemesi için çalışıyoruz. Geçmişte bunlar yaşandı ve bugün halen dünyada kan ve gözyaşı hâkim. Bunların gelecekte yaşanmaması için geçmişimizden ders almayı kendimize görev ediniyoruz. Bu soykırımı sadece bizim bilmemiz değil vatandaşların da bilmesi önemli. İnşallah bu acılar bir daha yaşanmaz.”

Karanfil dağıtımında hazır bulunan Vakıf Müdürümüz İbrahim Ethem Gören de dikkat çekici etkinlik hakkında şunları söyledi: “Bundan tam 23 yıl önce Avrupa’nın tam orta yerinde büyük bir soykırım yaşandı. Avrupalılar her ne kadar bu hadiseye her ne kadar katliam deseler de çok büyük bir soykırımdı. 8 bin 372 Boşnak kardeşimiz orada şehit edildi. Onların şehadete yürüyüşlerinin 23’üncü seneyi devriyesinde karanfil dağıtarak bir farkındalık oluşturmak istedik. Kendilerini hayırla yâd ediyoruz. Bugün akşama kadar buradayız. 8 bin 372 karanfilimiz var. Onlar bitinceye kadar buradayız. Boğaziçi Yöneticiler Vakfı’nın bir etkinliği bu. Burada bu karanfilleri dağıtan 24 öğrencimiz, Boğaziçi Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerimiz, Bosnalı kardeşlerine vefa borçlarını ödemek için burada bulunuyorlar.”

k7

Bosna Yiğitlik Meydanı’ndaki öğrencilerimiz bugüne kadar Aliya İzzetbegoviç okumaları kapsamında merhum Bilge Kral’ın Konuşmalar, Doğu Batı Arasında İslam ve Tarihe Tanıklığım kitaplarını okumuş, gazeteci, yazar, aktivist Süleyman Gündüz ile birlikte Bosna-Aliya sohbeti yapmış, BÜ Kuzey Kampus’te Yrd. Doç. Dr. Fatma Sel Turhan, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Yönetmen Faysal Soysal ve Gazeteci-Eski Milletvekili Hüseyin Kansu’nun katılımlarıyla “Unutulan Dava: Bosna” konulu özel bir etkinlik düzenlemiş ve 15-18 Nisan 2018 tarihlerinde Süleyman Gündüz rehberliğinde Bosna ziyareti yapmışlardır. Bosna ziyareti kapsamında Srebrenitsa Anneleri Derneği, AKOS Derneği, Yunus Emre Enstitüsü Mostar Şubesi ve Saraybosna Devlet Üniversitesi ile temaslar kurmuş, Doğu Bosna Sırp bölgesindeki tahsil çağındaki 200 öğrenciye kırtasiye yardımı sağlamıştır.

k12

Etkinliğin basın yansımaları:

http://www.haberturk.com/istanbul-haberleri/15926915-srebrenitsa-soykiriminin-23-yil-donumu

 

http://www.iha.com.tr/istanbul-haberleri/srebrenitsa-katliaminda-hayatini-kaybedenler-icin-taksimde-8-bin-372-karanfil-dagittilar-istanbul-2058887/

 

https://www.haberler.com/srebrenitsa-icin-karanfil-dagittilar-11039243-haberi/

 

https://www.dailymotion.com/video/x6obc2w

 

https://www.dailymotion.com/video/x6ob8qb

 

http://www.memleket.com.tr/srebrenitsa-soykiriminin-23-yil-donumu-1436846h.htm

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.