İş Hayatı ve Kadın Programı’nda Gaye Somuncu’yu Ağırladık.

Hanımların iş hayatındaki deneyimlerini paylaşmaları ve karşılıklı fikir alışverişine olanak sağlamak amacıyla, 1 Aralık Cumartesi günü Boğaziçi Konak’ta gerçekleşen sohbetin konuğu, Çalık Holding Kurumsal İletişim Müdürü Gaye Somuncu oldu.

Samimi bir havada geçen sohbette Gaye Hanım, babasının trikotaj atölyesinde en alt kademeden başlayan iş hayatı tecrübesinden yola çıkarak, 9 yıl boyunca çeşitli kademelerde çalıştığı Türk Hava Yolları tecrübesi, ajans çalışmaları ve sonunda Çalık Holding’e uzanan iş hayatındaki deneyimlerinin yanı sıra İHH ile Mavi Marmara gemisinde yaşadıklarını bizlerle paylaştı.

 

Gaye Hanım’ın aslında ilk kurduğu hayâl, moda tasarımcısı olmaktır. Bu hayalini gerçekleştirmek için yurt dışındaki en iyi moda okullarında eğitim almak ister. Ancak, babasının itirazıyla karşılaşınca Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okur. Ankara’da okumak hem ona çok iyi gelmiştir hem de ailesi Gaye Hanım’ın tek başına bir şeyler yapabileceğine kanaat getirmiştir. Mezuniyet sonrası hayallerinden vazgeçmeyen ve yaz okullarında moda eğitimi alan Somuncu, tekstil alanında hizmet veren, aile şirketi Kazova Trikotaj Sanayii A.Ş.’de iş hayatına adım atar. Ve İlk şoku burada yaşar. Zira Somuncu, beklemediği şekilde şirketin en alt kademesi olan makine dairesinde işe alınır. Kendi tabiriyle biraz burnu sürtülse de bir buçuk yıl kadar burada çalışıp tecrübe kazanır. Daha sonra aile şirketinden ayrılıp başka bir tekstil firmasında çalışmak ister ve bunun için görüşmeler yapar. Fakat anlar ki, babası bu durumdan hoşnut değildir. Bunun üzerine yine ailesinin tercihlerini ön plana alarak tekstil sektöründen vazgeçip Türk Hava Yolları’na girer. Burada asgari ücretten daha az bir maaşla başladığı part-time görevlerin ardından çalıştığı kurumun Uluslararası İlişkiler ve Anlaşmalar Uzmanı olur.

Birçok zorluğa rağmen bir gün bile burun kıvırmadan devam ettiği THY hizmetinde  onun için önemli olan tek şey “bir şeyler öğrenmek”tir. “Zaten rızkınız neyse Rabbim onu öyle ya da böyle size verecektir” diyen Gaye Somuncu 3,5 yıl bu bölümde çalışır. Ancak burada kadrolu değil, sözleşmeli bir uzman olduğu için kendisi için bir gelecek görmemektedir. Bu sebeple tekrar tekstil işine dönmek isteyen Somuncu, yine iş görüşmelerine başlar. Ancak istediği gibi bir iş bulamamıştır. Bu da onun hırslanmasına sebep olur. “Bu sırada hırslarım aklımın önüne geçmişti” diyen Somuncu, azimli olmanın önemine dikkat çekerek, hırsların kişinin aklının önüne geçmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Somuncu, takip eden yıllarda THY’de önce Halkla İlişkiler Müdürü, ardından da Protokol ve Müşteri İlişkileri Müdürü olarak çalışma hayatına devam eder.

Gaye Hanım, geldiği noktada durup düşünme ihtiyacı hisseder. “Neredeyim ve nereye gidiyorum?” sorularına cevap aramaya çalışan Gaye Hanım, 9 yıl geçirdiği THY’den istifa eder. İstifayı müteakiben 14 ay kadar  Saydam PR ajansında görev alır. Görev aldığı tüm pozisyonlarda annesinin “Kızım ne iş yaparsan yap, o işin en iyisini yap ve içine ruhunu kat. Bu şekilde başarılı olursun” öğüdünü dikkate almış ve başarılı olmuştur. Ama o zamana kadar sadece kendisi için bir şeyler yaptığının farkına varır. Bu sırada anneannesinin vefat etmesi de Gaye Hanım’ı çok etkilemiştir.

Bu ruh hali içinde birçok hayır işinde yer alan Somuncu, bir arkadaşı vesilesiyle İHH ile tanışır. Bu tanışmanın ardından Gazze’ye gidecek olan Mavi Marmara yolcuları arasına katılan Gaye Somuncu, ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen kararından vazgeçmez ve yola çıkar. Başarılı iş yaşamını samimi bir şekilde bizlerle paylaşan Gaye Hanım, Mavi Marmara anılarını da anlatarak duygusal anlar yaşattı. 35 farklı ülkeden 600’den fazla insanla çıktıkları yolculukta karşılaştığı olayları zaman zaman gözyaşlarıyla bizlere aktaran Gaye Hanım, bulduğu ilk fırsatta Gazze’ye yine gitmek istediğini belirtti.

İş yaşamında pek çok başarılara imza atan Gaye Somuncu, 2010 yılından bu yana Çalık Holding’te Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapmakta…

Katılımcılar tarafından zevkle takip edilen sohbetin devamında kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Somuncu, ataerkil bir toplumda yaşadığımız için kadınların iş hayatında pek çok zorluklarla karşılaştığını vurguladı. Azimle, yılmadan çalışmak gerektiğini ifade eden Somuncu, “İş hayatı güzel ve zevkli… Başarılı olmak çok güzel.  Ama bazı şeylerden de feragat etmeniz gerekiyor. Bir yandan da toplum için faydalı işlerde bulunmalı, sosyal etkinliklerde de yer almalısınız.” dedi ve Osmanlı’da kadınların pek çoğunun vakıf sahibi olduğuna işaret etti.  Konuşmasında ailenin önemine de sık sık vurgu yapan Somuncu, “Aile her zaman önce gelmelidir. Hırslarınız, aklınızın önüne geçmemeli. Büyüklerinizin tecrübelerini göz ardı etmeyin.” dedi.

Okul hayatında sadece teorik bilgilerin öğretildiğini, asıl eğitimin iş hayatında alındığını söyleyen Gaye Hanım, insan ilişkilerini geliştirmenin, bir işte sebat etmenin önemine ve yabancı dilin gerekliliğine vurgu yaparak bizlere tavsiyelerde bulundu. Katılımcıların ilgisi ve Gaye Hanım’ın sıcak sohbeti sebebiyle planlanandan daha uzun süren etkinlik, vakfımızın ebru atölyesinde yapılmış olan bir tablonun konuğumuza takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.