İş Hayatı ve Kadın Sohbeti’nde Tuğba Işık Ercan’ı Konuk Ettik

27 Kasım Perşembe günü Doç. Dr. Hatice Karahan yönetiminde gerçekleşen İş Hayatı ve Kadın programının yeni döneminin ilk oturumunda sohbet konuğumuz Eğitim Danışmanı Tuğba Işık Ercan’dı.

hk2

Program koordinatörü Hatice Karahan sohbetin başında İş Hayatı ve Kadın sohbetlerinin amaçlarından birinin de öğrencilerin birbirini tanıması olduğunu söyledi ve katılımcıların kendilerini tanıtmasını, bu etkinlikten neler beklediklerini söylemelerini istedi. Ardından öğrencilere ilham vermek, kendilerini keşfetmelerini sağlamak amacıyla yapılan bu toplantıya ilk defa gelenler, bilmeyenler için kendi hayatından ve başarılı iş tecrübelerinden kısaca bahsetti. program konuğu olan ve Boğaziçi Üniversitesi Kimya Öğretmenliği mezunu aynı zamanda Eğitim Danışmanı Tuğba Işık Ercan da başarı dolu hikâyesini öğrencilerle paylaştı. Fıtratın önemini vurgulayan Ercan, çaba ve gayretin çok önemli olduğunu ama fıtratımıza uygun olan işi seçmemiz gerektiğinin altını çizdi. Kendisinin öğrencilik hayatındaki en önemli sorununun dil olduğunu söyledi. Dil sorunun mutlaka aşılması gerektiğini, onu aşınca pek çok şeyin kolayca aşılabileceğini anlattı. Aynı zamanda iki çocuk annesi olan Ercan, annelik gibi kutsal bir duygunun hiçbir işte ve meslekte tadılamayacağını da belirtti.

Amerika’da geçirdiği beş buçuk yılın kendisine kattığı tecrübeleri de hanım öğrencilerle paylaşan Tuğba Hanım, kendisi için en büyük avantajın, dünyaya farklı bakabilmesi, insanları farklı değerlendirebilmesi ve dünyadaki Müslümanları farklı bir bakış açısından görebilmesi olduğunu söyledi. Dünyanın farklı yerlerini görmenin insana çok şey kattığını ve imkânı olan herkesin yurt dışı deneyimi yaşaması gerektiğini vurguladı.

hk1

Öğrencilere “Elinizdeki bileziklerin sayısını artırın” tavsiyesinde bulunan Tuğba Işık Ercan, üniversitedeyken mutlaka iş tecrübesi yaşamalarını ve CV’lerini geliştirmelerini söyledi. Eğitim fakültesi mezunu olan ve iş hayatında da eğitimle uğraşan Ercan, her annenin aslında bir eğitimci olduğunu da not düştü. Eğitim fakültesi öğrencilerinin şanslı olduğunu ve eğitimle birçok şeyi birleştirebileceklerini belirtti. Kendi bölümlerinden memnun olmayan öğrencilere de hiçbir şey için geç olmadığını ve insanın gerçekten mutlu olduğu şeyi yapmasının çok önemli olduğunu özellikle vurguladı.

Son olarak Tuğba Işık Ercan’ın öğrencilere şu tavsiyede bulundu: “Hangi alan olursa olsun, en iyisi olun. Şu anda ortam çok rahat ve bunun hakkını vermeniz lazım”

Sohbet sonunda Doç. Dr. Hatice Karahan ve Eğitim Danışmanı Tuğba Işık Ercan katılan öğrencilerimizin sorularını samimi bir şekilde yanıtladılar.

Haber: Şeymanur Sarrafoğlu-Okul Öncesi Öğrt.’ 17

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.