Mezunlar İftarımız 12 Temmuz Cumartesi Günü Gerçekleşti

Bir geleneğin devamı olarak bu sene de Boğaziçi Üniversitesi öğrenci, mezun ve ailelerinden oluşan misafirlerimizi ağırladığımız iftarımız için Boğaziçi Konak bahçesindeydik.1350 kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte hem Ramazan ayının bereketini hem de mensuplarımızla yeniden bir araya gelmenin mutluluğunu paylaştık.

iftar8

Geleneksel Mezunlar İftarımız’ın hazırlıkları öğle saatlerinden itibaren başladı. Bahçemizde hummalı çalışmalar devam ederken kısa süreliğine yağan rahmetle biraz olsun serinleyen havada çalışmalarımız daha da kolaylaştı. İftar saatinin yaklaşmasıyla beraber misafirlerimiz, özenle hazırlanan iftar sofralarında yerlerini almaya başladılar. İftar öncesi Etiler Camii Müezzini Şuayip Akıncı’dan dinlediğimiz Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından okunan akşam ezanı ve edilen dua sonrası hep birlikte oruçlarımızı açtık.

iftarpanorama2

İftarımızı yapıp çaylarımızı yudumladığımız sırada sunucumuz Erdem Dereli (İktisat’ 15) tarafından kürsüye davet edilen Mütevelli Heyeti Başkanımız Haluk Dortluoğlu, selamlama konuşmasını gerçekleştirdi. Dortluoğlu, büyük ailemizin her geçen gün sayıları artan üyeleriyle yine bir Ramazan gününde bir araya geldiğimiz için şükrederek başladığı konuşmasında, yanı başımızdaki coğrafyada yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.  Bu sıkıntıların bir evvel sona ermesi temennisinde bulunan Haluk Bey’in ardından geçilen mezun konuşmalarında ilk olarak Vakfımız Kurucular Kurulu Üyesi Faysal İnci’yi (İktisat’ 83) dinledik. İnci, İslâm âlemi olarak oldukça zor bir dönemden geçtiğimizi, bu günleri aşıp ayakta kalabilmemiz için hepimizin her zamankinden daha çok çaba göstermemiz gerektiğine vurgu yaptı. Daha sonra ise Mütevelli Heyeti Üyelerimiz İsmail Benli (İşletme’ 09) ve Ayşegül Gelmiş (Endüstri Mühendisliği’ 10) birer konuşma yaptılar. Aynı zamanda Vakfımızın Öğrenci ve Mezunlarla İlişkiler Komisyonu Başkanı olan İsmail Benli, Geleneksel Mezunlar İftarımız’ı da organize eden komisyonun faaliyetlerine değindi. Komisyonun başkan yardımcısı olan Ayşegül Hanım da Vakfımız’ın hanım öğrencilere yönelik olarak yaptığı çalışmalar hakkında kısaca bilgi verdi.

iftar20

İftar programımızdaki son mezun konuşmasını da Kurucular Kurulu Üyemiz, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı M. İbrahim Turhan (İşletme’ 92) yaptı. Turhan da Haluk Bey ve Faysal Bey gibi son dönemde yaşanan acılara vurgu yaptığı konuşmasında, “Müslümanlığımızı sorgulamamız gereken günleri yaşıyoruz. Şu anda biz dostlarımızla ağız tadıyla iftar yaparken Gazze’de insanların bedenleri parçalanıyor.” sözleriyle Müslümanlar olarak içinde bulunduğumuz çetin imtihanı hatırlattı bizlere… Konuşmasının sonunda zulüm altındaki kardeşlerimizin selameti için dua eden Kurucular Kurulu Üyemiz Turhan’ın ettiği dualara hep beraber âmin dedik. Program bitiminde bahçeye serilen hasırlar üzerinde teravih namazı eda edildikten sonra, misafirlerimiz seneye yine Ramazan ayına erişip bir araya gelebilme temennisiyle Boğaziçi Konak’tan ayrıldılar.

iftar18

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.