Oxford Centre for Islamic Studies Araştırmacısı Dr. Basil Mustafa’yı Boğaziçi Konak’ta Ağırladık.

Vakfımızın Kariyer ve İnsan Kaynakları Merkezi (KİM) tarafından organize edilen bir çalıştayla, Hz. Muhammed’in (SAV) liderlik vasıfları bağlamında bir yöneticilik modeli geliştiren Oxford Centre for Islamic Studies araştırmacısı Dr. Basil Mustafa, geliştirmiş olduğu ve bugüne kadar birçok ülkede çeşitli kurumlarda uyguladığı programı BYV mensuplarına sunmak üzere 8-9 Mart  tarihlerinde Boğaziçi Konak’taydı.

bm

8 Mart Cumartesi günü saat 09:30’da başlayan çalıştayda Dr. Basil Mustafa, BYV mensubu mezun ve öğrencilerden oluşan 12 kişilik bir grupla çalışmalar yaptı.

Dr. Basil Mustafa, çalışma grubuna Hz. Peygamberin hayatını yani Siyer-i Nebi’yi tekrardan anlatmak yerine kendi geliştirdiği bir yöntemi izliyor. Çalışmanın başında önce modern dünyanın yöneticilik teorilerini anlatarak başlayan Dr. Mustafa daha sonra anlattığı teorilerin aslında Siyer-i Nebi’de nasıl var olduklarını yaptığı uygulamalarla gösterdi. “Sizlere Siyer anlatmayacagim, çünkü hepiniz Siyer’i biliyorsunuz” diyen Dr. Mustafa, kendi görevinin karanlık bir odayı aydınlatan el feneri gibi, Siyer’i yöneticilik teorileriyle yeniden düşünmek olduğunu söyledi.

Programın devamında, Efendimiz’in (SAV) Muaz bin Cebel’i Yemen’e gönderirken söylediklerini, Huneyn Savaşı sonrası Ensar’a söylediklerini, yöneticilik teorisiyle detaylı bir şekilde açıkladı.

bm1

İki gün süren etkinlikte, bütün katılımcılar aktif bir şekilde çalışmalara dahil oldular. İkinci günün akşamında ise Dr. Basil Mustafa Kariyer ve İnsan Kaynakları Merkezi (KİM) Başkanı Dr. Hatice Karahan moderatölüğünde, çalıştay programının kısa bir özeti niteliğinde geniş katılımlı bir konferans verdi. Konferans sonrasında iki günlük çalışmayı başarıyla tamamlayan arkadaşlarımıza sertifikaları vakfımız Mütevelli Heyeti Başkanı Haluk Dortluoğlu, Mütevelli Heyeti Üyelerimiz Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş ve Arslan Gül tarafından verildi.

Haber: Yavuz Selim Elmas-Ekonomi’ 14

 

 

Platformunuzu seçin ve paylaşın.